Uniwersytet Opolski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Kultura śródziemnomorska

Ten program nie jest już aktywny (nie jest wyświetlany w katalogu i prawdopodobnie nie ma możliwości zapisania się na niego)

Informacje o programie studiów

Kod: 5-KRK-KS-D2
Nazwa: Kultura śródziemnomorska
Tryb studiów: stacjonarne
Rodzaj studiów: II stopnia
Czas trwania: 2-letnie
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane w ramach wszystkich toków nauczania programu (w przypadku tego programu zdefiniowano tylko jeden możliwy tok nauczania). Kierunki: Kultura śródziemnomorska
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane tylko w ramach niektórych toków nauczania programu (związane z konkretnymi etapami). Kierunki do
wyboru:
(brak)
Jednostki organizacyjne oferujące ten program studiów Jednostki: Wydział Teologiczny (od 1990/91) [ inne programy w tej jednostce ]

Jeśli interesują Cię konkretne, indywidualne wymagania, jakie musisz spełnić na aktualnym etapie studiów, to zajrzyj do modułu zaliczeń etapów:

moje zaliczenia etapów

Główny tok nauczania

Dodatkowe informacje

Warunki przyjęcia:

świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia

Możliwe do uzyskania certyfikaty:
  • Magisterium z kultury śródziemnomorskiej
Uprawnienia zawodowe:

Absolwent 2-letnich studiów II stopnia (magisterskich) posiada wiedzę z zakresu historii Bizancjum, filozofii żydowskiej i arabskiej, wiedzy religioznawczej, a także wiedzę z niektórych zagadnień kultury bliskowschodniej, jak: kultura sepulkralna, archeologia biblijna, liturgia Kościołów wschodnich, kultura sakralna Ukrainy. Natomiast praktyczne umiejętności do pracy w działalności turystycznej absolwent posiada w oparciu o przedmioty o charakterze praktycznym, którymi są: wiedza o turystyce, zagospodarowanie turystyczne, stosunki polityczne oraz różnice kulturowe w krajach Bliskiego Wschodu. Ponadto absolwent wykazuje się znajomością języka arabskiego oraz wiedzą artystyczną odnoszącą się do nabycia teoretycznych i praktycznych umiejętności pisania ikon.

Zdobyta teoretyczno-praktyczna wiedza uprawnia absolwenta do pracy w ogólnie rozumianej turystyce nastawionej na kontakty krajoznawcze z państwami należącymi niegdyś do Bizancjum. Program zrealizowanych studiów jest zgodny z Krajowymi Ramami Kwalifikacyjnymi dla kierunku Kultura śródziemnomorska. Absolwent posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne do samodzielnej aktywności turystycznej na obszarze bliskowschodnim oraz twórczego włączenia się w ludzkie działania turystyczno-kulturowe tego regionu. Ponadto absolwent tej specjalności posiada kwalifikacje umożliwiające zdobycie uprawnień przewodnika turystycznego, a także jest przygotowany do tworzenia własnych projektów w wielu sektorach życia społecznego odnoszącego się do działalności turystycznej, zwłaszcza w regionach krajów postbizantyńskich.

Absolwent wyposażony w szeroką wiedzą humanistyczną obejmującą kraje basenu Morza Śródziemnego oraz leżące wokół Morza Czarnego, wraz z nabytymi umiejętnościami praktycznymi w ramach tej specjalności, może podjąć pracę w instytucjach szeroko rozumianej turystyki i kultury związanej z krajami bliskowschodnimi, a także w organizacjach międzynarodowych i instytucjach międzykulturowych, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, jak: biura podróży, biura handlowe i firmy współpracujące z krajami bliskowschodnimi, jako korespondent i ekspert w sprawach związanych z problematyką krajów postbizantyńskich oraz jako korespondent i ekspert w sprawach związanych z problematyką krajów bliskowschodnich.

Ponadto absolwent jest przygotowany do tworzenia własnych projektów w wielu sektorach życia społecznego odnoszącego się do działalności turystycznej i kulturowej, a także do podjęcia dalszych specjalizacji, np. w szkolnictwie, po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych, jako nauczyciel w zakresie kultury postbizantyńskiej, a przede wszystkim w turystyce.

Dalsze studia:

Absolwent może ubiegać się o przyjęcie na studia doktoranckie oraz na studia podyplomowe

Treści nauczania:

Uchwała Nr 122/2006 Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego z dnia 4 grudnia 2006r. stosownie do art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz, 1365 z późn. zm.)

Student powinien zaliczyć wszystkie przedmioty zgodnie z obowiązującym planem i programem studiów. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z przewidzianych zajęć.

Student musi napisać pracę magisterską, a następnie obronić ją z wynikiem pozytywnym przed Wydziałową Komisją podczas egzaminu dyplomowego. Egzamin dyplomowy składa się z dwóch części: egzaminu z zakresu wiedzy kierunkowej i ze specjalności z okresu studiów oraz obrony pracy dyplomowej. Na ostateczną ocenę wpisaną do dyplomu składa się: 1/2 średniej arytmetycznej ocen z egzaminów i zaliczeń wpisanych do indeksu, 1/4 oceny pracy magisterskiej, 1/4 oceny egzaminu dyplomowego.

Studia ze specjalności turystyka kulturowa w krajach postbizantyńskich przygotowują przyszłych absolwentów do pracy w szeroko pojętej turystyce w ramach dziedzictwa kulturowego krajów należących do obszaru ówczesnego Bizancjum (od IV do XVI w.), a dzisiaj stanowiących kraje wschodniej części terenów basenu Morza Śródziemnego, częściowo okalających także Morze Czarne. W ramach tej specjalności student zapoznaje się z podstawami wiedzy turystycznej, kulturowej i artystycznej. Wiedza turystyczna sprowadza się do zapoznania się z zasadami organizowania turystyki w krajach Bliskiego Wschodu. Wiedza kulturowa polega na poznaniu istotnych zagadnień z kultury bliskowschodniej. Są wśród nich takie dziedziny wiedzy, jak: kultura sepulkralna, archeologia biblijna, liturgia Kościołów wschodnich, kultura sakralna. Podłożem dla zrozumienia obecnego oblicza bliskowschodniej kultury są wykłady z zakresu historii Bizancjum, filozofii żydowskiej i arabskiej oraz wiedzy religioznawczej tych terenów. Dzięki tym przedmiotom można zrozumieć współczesny układ polityczny i różnice kulturowe na Bliskim Wschodzie. Natomiast wiedza artystyczna wiąże się z ikonopisarstwem, a więc z nabyciem teoretycznych zasad i praktycznych umiejętności pisania ikon.

pl. Kopernika 11a, 45-040 Opole https://uni.opole.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-www5-1 (2024-03-12)