Uniwersytet Opolski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Ekobudownictwo I

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 6.19-EBUD1
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Ekobudownictwo I
Jednostka: Wydział Przyrodniczo-Techniczny
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

Zapoznanie studentów z wiadomościami na temat podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku: fundamenty, ściany i słupy, stropy, stropodachy i dachy, schody. Zapoznanie z zasadami doboru: materiałów konstrukcyjnych dla przegród wielowarstwowych; izolacje termicznych i wilgotnościowych w budynkach. Samodzielne wykonanie przez studenta projektu elementu konstrukcyjnego budynku wraz z jego izolacją.

Pełny opis:

Zapoznanie studentów z wiadomościami na temat: fizyki materiałów budowlanych i mechaniki gruntów. Zapoznanie studentów z wiadomościami na temat podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku: fundamenty, ściany i słupy, stropy, stropodachy i dachy, schody. Zapoznanie studentów z wiadomościami na temat statyki i stateczność konstrukcji; wpływu czynników środowiskowych na trwałość budowli. Zapoznanie studentów z wiadomościami na temat: konstrukcji budynków wielokondygnacyjnych – budynki ze ścianami nośnymi i szkieletowe, konstrukcje specjalne budynków wysokich; elementami konstrukcji budynków typu halowego; Zapoznanie z zasadami konstrukcji pokryć dachowych o dużych rozpiętościach; ciągów komunikacyjnych w budynkach. Zapoznanie z zasadami doboru: materiałów konstrukcyjnych dla przegród wielowarstwowych; izolacje termicznych i wilgotnościowych w budynkach. Samodzielne wykonanie przez studenta projektu elementu konstrukcyjnego budynku wraz z jego izolacją. Wykształcenie umiejętności praktycznego odczytywania informacji z dokumentacji technicznej oraz rysunków technicznych budowlanych. OBCIĄŻENIE PRACĄ STUDENTA: Przygotowanie do zajęć seminaryjnych - 30 godzin, Przygotowanie się do kolokwium zaliczeniowego - 15 godzin, Udział w konsultacjach - 10 godzin

Literatura:

1. Budownictwo ogólne. T.1. Materiały i wyroby budowlane. Wyd. Arkady, 2007.

2. Budownictwo ogólne. T.2, Fizyka budowli. Wyd. Arkady, 2007.

3. Budownictwo ogólne. T.3. Elementy budynków, podstawy projektowania. Wyd. Arkady, 2009

4. Budownictwo ogólne. T.4, Konstrukcje budynków. Wyd. Arkady, 2009.

5. Begemann W. i in. Inżynieria ekologiczna w budownictwie wodnym i ziemnym. Arkady, 2005

6. Ustawa Prawo budowlane

Efekty uczenia się:

WIEDZA: posiada wiedzę dotyczącą fizyki materiałów budowlanych i mechaniki gruntów; posiada wiedzę dotyczącą podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku: fundamenty, ściany i słupy, stropy, stropodachy i dachy; posiada wiedzę dotyczącą konstrukcji budowli, statyki i stateczność konstrukcji; wpływu czynników środowiskowych na trwałość budowli.

UMIEJĘTNOŚCI: posiada umiejętność definiowania konstrukcji budynków wielokondygnacyjnych – budynki ze ścianami nośnymi i szkieletowe, konstrukcje specjalne budynków wysokich; elementami konstrukcji budynków typu halowego; posiada umiejętność definiowania konstrukcji pokryć dachowych o dużych rozpiętościach; ciągów komunikacyjnych w budynkach; składów na materiały sypkie: bunkry i silosy; zbiorników na wodę, paliwa płynne i gazy; posiada umiejętność: definiowania oraz doboru materiałów do wykonania podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku; posiada umiejętność doboru materiałów izolacyjnych dla różnych elementów konstrukcyjnych budynków.

KOMPETENCJE PERSONALNE I SPOŁECZNE: posiada umiejętność pracy indywidualnej oraz w zespole. Wykazuje się umiejętnością wykorzystania przepisów budowlanych oraz Polskich Normach; stosuje opanowane wiadomości i umiejętności inżynierskie w sytuacjach opartych na prostych analogiach oraz w sytuacjach problemowych, kojarząc poznane fakty i stawiając hipotezy oraz formułując własne argumenty przemawiające za ich słusznością; uaktualnia samodzielnie swoją wiedzę i umiejętności kognitywne oraz zawodowe zachowując krytyczną postawę i skłonność do weryfikowania pozyskiwanych informacji.

Metody i kryteria oceniania:

NARZĘDZIA DYDAKTYCZNE:

1. wykład z prezentacją multimedialną

2. zajęcia na odległość z wykorzystaniem platformy e-learningowej Moodle

3. projekt: pracownia komputerowa wyposażona w arkusze kalkulacyjne MS Excel

SPOSOBY OCENY:

F1. Wykład – czynny udział w zajęciach wykładowych

F2. Seminarium – czynny udział w zajęciach seminaryjnych, przygotowanie zadania projektowego

F3. Kompetencje personalne i społeczne – ocena pozytywna lub negatywna

P1. Wykład – kolokwium pisemne z materiału wykładów

P2. Seminarium – zaliczenie na ocenę zadania projektowego

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Opolski.
pl. Kopernika 11a, 45-040 Opole https://uni.opole.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-www3 (2024-03-22)