Uniwersytet Opolski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Biologia sądowa

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 6.1-BS
Kod Erasmus / ISCED: 13.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0512) Biochemia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Biologia sądowa
Jednostka: Wydział Przyrodniczo-Techniczny
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Skrócony opis:

Prowadzący: prof. dr hab. Jerzy Lis

A. Wymagania formalne: brak

B. Wymagania wstępne: znajomość podstawowych zagadnień przyrodniczych z zakresu botaniki, zoologii, ekologii i genetyki; umiejętność samodzielnego wyszukiwania i korzystania z dostępnych źródeł informacji biologicznej oraz posługiwania się biologiczną literaturą naukową

Cele przedmiotu

Poznanie pojęć z zakresu biologii sądowej. Poznanie metod oraz zrozumienie zasad określania czasu od momentu śmierci do odnalezienia zwłok. Umiejętność wykorzystania technik molekularnych w procesach badaniach zwłok. Zrozumienie znaczenia śladów biologicznych w kryminalistyce i sądownictwie. Umiejętność prezentacji pracy semestralnej w postaci pokazu multimedialnego.

Pełny opis:

Treści programowe

A. Problematyka wykładu: Historia biologii sądowej na świecie i w Polsce. Procesy rozkładu materii w przyrodzie; stadia dekompozycji oraz czynniki wpływające na szybkość rozkładu materii. Znaczenie bezkręgowców w biologii sądowej; entomologia sądowa. Palinologia oraz botanika sądowa. Zastosowanie technik molekularnych w biologii sądowej. Antropologia i genetyka sądowa.

B. Problematyka konwersatorium: Typy śladów biologicznych i ich wykorzystanie w kryminalistyce. Metody pobierania i dokumentowania materiałów zwierzęcych, roślinnych oraz innego pochodzenia biologicznego do celów sądowych. Źródła DNA wykorzystywane w kryminalistyce oraz metody ich izolacji. Bakterie, wirusy i grzyby jako wskaźniki wykorzystywane w kryminalistyce. Bazy danych biologicznych (morfologicznych, genetycznych i innych) w badaniach sądowych i kryminalistycznych. Badania genetyczne na populacjach Polaków z różnych regionów Polski i ich zastosowania w kryminalistyce. możliwości rekonstrukcji wyglądu na podstawie szkieletu lub jego fragmentów. Wykorzystanie chromosomów płci w analizach sądowych oraz określanie płci zabójcy na podstawie śladów na miejscu zbrodni. Znaczenie różnych związków chemicznych dla diagnostyki pośmiertnej (np. znaczenie wykrycia kryształów szczawianów w nerkach, narkotyków czy alkoholu we krwi, itp.). Perspektywy dla biologii sądowej wynikające z najnowszych badań naukowych oraz możliwości publikowania wyników tych badań w Polsce i na świecie.

Literatura:

Wykaz literatury

A. Literatura wymagana do ostatecznego zaliczenia zajęć (zdania egzaminu):

A.1. wykorzystywana podczas zajęć

Gunn A. Essential forensic biology. Wiley & Sons Ltd. 2006.

Kaczorowska E., Draber-Mońko A. Wprowadzenie do entomologii sądowej. Wyd. Uniwersytetu Gdańskiego. 2009.

- literatura fachowa (publikacje) w języku polskim i angielskim.

A.2. studiowana samodzielnie przez studenta

- jw.

B. Literatura uzupełniająca

Gennard D.E. Forensic Entomology. Wiley & Sons Ltd. 2007.

- literatura fachowa (publikacje) w języku polskim i angielskim

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Opolski.
pl. Kopernika 11a, 45-040 Opole https://uni.opole.pl kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-8 (2024-11-08)