Uniwersytet Opolski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Międzynarodowa przestępczość zorganizowana

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 9.10-BW-MPZ
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Międzynarodowa przestępczość zorganizowana
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy: Plan zajęć III rok Bezpieczeństwa Wewnętrznego I st. sem. zimowy studia niestacjonarne
Plan zajęć III rok Bezpieczeństwo Wewnętrzne I st. sem. zimowy studia stacjonarne
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

monograficzne

Skrócony opis:

1. Zapoznanie studentów ze zjawiskiem przestępczości zorganizowanej i zorganizowanego przestępstwa. Przedstawienie definicji przestępczości zorganizowanej. Powiązań między przestępczość zorganizowana a terroryzm. 2. 4.. 5. Zorganizowana przestępczość w Polsce. Geneza, struktury, formy aktywności. 6.

2. Zapoznanie studentów z genezą i rozwojem przestępczości zorganizowanej i jej zakresem aktywności. Przedstawienie struktury organizacyjnej najbardziej znanych organizacji przestępczych (Cosa Nostra, włoskie grupy zorganizowanej przestępczości). Azjatycka przestępczość zorganizowana (chińskie triady i japońska yakuza), prosowiecka przestępczość zorganizowana, południowoamerykańska przestępczość zorganizowana

3. Zapoznanie studentów z systemem organów i instytucji powołanych do walki z przestępczością zorganizowaną Ustawodawstwo antymafijne w USA (RICO). Instytucja świadka koronnego. Międzynarodowe współpraca w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.

Pełny opis:

Przedmiot ma na celu ukazanie genezy i źródeł powstania zorganizowanych grup przestępczych oraz charakterystykę przestępstw popełnianych w ramach przestęp-czości zorganizowanej. Na początku chodzi o wyjaśnienie pojęć: grupa przestępcza, związek przestępczy – wskazanie różnic i cech charakterystycznych oraz określenie skutków prawnych przypisania działania w zorganizowanej grupie przestępczej w aspekcie karno-materialnym i procesowym (instytucja świadka koronnego).

Literatura:

Wiesław Mądrzejowski Przestępczość zorganizowana system zwalczania 2015

Przestępczość zorganizowana. Fenomen, współczesne zagrożenia, zwalczanie, ujęcie praktyczne – praca zbiorowa WSP w Szczytnie 2013

R. I. Friedman, Bauer-Weltbild, Czerwona Mafia, O Inwazji Mafii Rosyjskiej na Amerykę, Warszawa 2001

Materiały dotyczące przestępczości zorganizowanej na świecie udostępnione wy-kładowcy przez Federalne Biuro Śledcze.

Materiały dotyczące przestępczości zorganizowanej przez oficerów łącznikowych Ambasad Republiki Kolumbii i Republiki Włoch.

Efekty uczenia się:

Wiedza:

K_W01 W pogłębionym stopniu teorie naukowe właściwe dla kierunku studiów oraz kierunki ich rozwoju, a także zaawansowaną metodologię badań.

K_W04 Zna rodzaje więzi społecznych odpowiadające dziedzinom nauki i dyscyplinom naukowym, właściwym dla studiowanego kierunku studiów oraz zna rządzące nimi prawidłowości.

K_W07 Ma pogłębioną znajomość zagadnień związanych ze zjawiskiem terroryzmu, przestępczości i stanów nadzwyczajnych.

Umiejętności:

K_U02 Posiada umiejętność rozbudowanego, samodzielnego zdobywania, wykorzystywania oraz pogłębiania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa oraz powiązanych z nim dziedzin w celu analizowania i interpretowania problemów i zjawisk poruszanych w trakcie toku studiów.

K_U06 Posiada umiejętność spójnych, logicznych, merytorycznych wypowiedzi w mowie i piśmie dotyczące zagadnień z dziedziny administracji publicznej z wykorzystaniem rozbudowanej wiedzy teoretyczno-praktycznej również w powiązaniu i odniesieniu do innych dyscyplin nauki.

K_U07 Analizuje proponowane rozwiązania konkretnych problemów i proponuje w tym zakresie odpowiednie rozstrzygnięcia.

Kompetencje społeczne:

K_K01 Student ma świadomość swojej wiedzy i umiejętności, przekonania o potrzebie ciągłego dokształcania się rozwoju zawodowego, wyznaczanie kierunków własnego rozwoju i kształcenia

K_K03 Ma gotowość do podejmowania nowych wyzwań zawodowych, pogłębione wykazywanie aktywności, trudu, wytrwałości w realizacji indywidualnych i zespołowych działań w dziedzinie

administracji publicznej, wykazywanie odpowiedzialności przed współpracownikami i innymi członkami społeczeństwa.

K_K06 Ma zdolność do nadążania za zmianami prawa, technologią wykorzystywaną w zawodzie, aktywnego uczestnictwa w działaniach na rzecz kształtowania i pogłębiania kultury społeczno- prawnej podmiotów publicznych i osób trzecich.

Metody i kryteria oceniania:

Sposób zaliczenia: zaliczenie z oceną

Metody dydaktyczne: wykład z prezentacją multimedialną

Praktyki zawodowe:

nie dotyczy

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Opolski.
pl. Kopernika 11a, 45-040 Opole https://uni.opole.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-www3 (2024-03-22)