Uniwersytet Opolski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Sytuacja obywateli w ochronie bezpieczeństwa

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 9.10-BW-SOB
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Sytuacja obywateli w ochronie bezpieczeństwa
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy: Plan zajęć III rok Bezpieczeństwo Wewnętrzne I st. sem. zimowy studia stacjonarne
Plan zajęć III rok Bezpieczeństwo wewnętrzne I st. stacjonarne semestr zimowy 2021/2022
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne
monograficzne

Skrócony opis:

1. Przedstawienie sytuacji obywateli w ochronie bezpieczeństwa. Wzajemne relacje, obowiązki państwa i pozycja obywateli, konflikty interesów oraz oczekiwania w tym zakresie i możliwości realizacji.

2. Omówienie organów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

3. Ukazanie współczesnych wyzwań (zagrożeń) w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa.

Pełny opis:

Pojęcie bezpieczeństwa i jego rodzaje. Model państwa a formy zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. Zapewnienie bezpieczeństwa obywateli jako zadanie publiczne państwa. Pozycja obywatela w ramach działań państwa mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Proceduralizacja zadań państwa w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa. Prewencyjny charakter działań państwa. Prawa człowieka a ochrona bezpieczeństwa (konflikt interesów). Instrumenty prawne w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa (postanowienia konstytucji i wybranych aktów prawnych). Prawa człowieka (ochrona godności człowieka) a działania organów w sferze ochro-ny bezpieczeństwa. Terroryzm a prawa człowieka i zapewnienie bezpieczeństwa. Prywatyzacja zadań państwa w zakresie gwarantowania bezpieczeństwa obywatelom. Formy społecznej partycypacji w zapewnieniu bezpieczeństwa obywateli. Przejmowanie zadań państwa w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przez jednostki samorządu terytorialnego. Prywatne firmy ochrony osób i mienia (podstawy prawne ich działalności). Prawo do samodzielnej obrony obywateli (problem prawa do posiadania broni) oraz znaczenie stosunków dobrosąsiedzkich a zapewnienie bezpieczeństwa.

Literatura:

Janina Czapska – „Bezpieczeństwo obywateli. Studium z zakresu polityki i prawa”, Kraków 2004.

(red.) Izabela Oleksiewicz, Marta Pomykała, Jan Rajchel – „Ochrona praw jednostki a bezpieczeństwo państwa”, Dęblin 2012.

Paweł Soloch – „System ochrony ludności i reagowania kryzysowego w czasie poko-ju - rola organów administracji publicznej i podległych służb”, Warszawa 2001.

(red.) Ewa M. Guzik-Makaruk – „Poczucie bezpieczeństwa obywateli w Polsce. Iden-tyfikacja i przeciwdziałanie współczesnym zagrożeniom”, Warszawa 2011.

M. Lisiecki – „Zarządzanie bezpieczeństwem publicznym”, Warszawa 2011.

Efekty uczenia się:

Wiedza:

K_W02 Zna pojęcia, struktury organów i instytucji z dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego jak i zasad rozumowania prawniczego, logiki, organizacji i zarządzania.

K_W03 Zna i rozumie zależności między dziedzinami, działami bezpieczeństwa wewnętrznego a innymi naukami na poziomie umożliwiającą interdyscyplinarną i multidyscyplinarną pracę ze specjalistami z innych dziedzin nauki jak i posiada wiedzę na temat szeroko postrzeganych zjawisk i zagadnień bezpieczeństwa wewnętrznego, jego prawnych, organizacyjnych i strukturalnych podstaw.

Umiejętności:

K_U02 Samodzielne zdobywa, wykorzystuje i poszerza wiedzę z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego oraz powiązanych z nim dziedzin w celu analizowania i interpretowania problemów i zjawisk poruszanych w trakcie toku studiów.

K_U03 Posiada umiejętność praktycznego wykorzystywania nabytej wiedzy w celu analizowania motywów, zachowań, działań, formułowaniu hipotez oraz zapobieganiu zjawiskom i zdarzeniom występującym w kontekście działalności podmiotów zaangażowanych w proces kreacji i funkcjonowania idei bezpieczeństwa wewnętrznego oraz dziedzin pokrewnych.

Kompetencje społeczne:

K_K03 Potrafi otwarcie wyrażać swoje opinie i przedstawiać priorytety służące realizacji zadań z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego i nauk pokrewnych.

Metody i kryteria oceniania:

Sposób zaliczenia: zaliczenie z oceną

Forma zaliczenia wykładu: ustna

Metody dydaktyczne: wykład konwersatoryjny, dyskusje

Aktywność na zajęciach.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Opolski.
pl. Kopernika 11a, 45-040 Opole https://uni.opole.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-www6 (2024-03-22)