Uniwersytet Opolski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Podstawy prawa administracyjnego

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 9.2-BW-PPA
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Podstawy prawa administracyjnego
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

1. Zaznajomienie studentów z zagadnieniami teoretycznymi prawa administracyjnego. Wartościami i zasadami tego prawa, źródłami prawa administracyjnego i kształtem administracji publicznej, wykorzystywanymi formami działania oraz kontrolę działalności podmiotów administrujących.

2. 2. Uzyskanie przez studentów umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w życiu prywatnym i zawodowym. Nabycie umiejętności interpretacji norm prawa administracyjnego w kontekście rozwiązywania konkretnych spraw z tego zakresu i umiejętność odszukania właściwego organu mającego rozpoznać określony rodzaj sprawy.

3. 3. Zaznajomienie studentów z obowiązującymi kierunkami i wykorzystywanymi pojęciami narzędziami, a także przybliżenie orzecznictwa sądów administracyjnych w normowaniu relacji organu administracji z adresatem działań tego organu oraz między samymi organami i podmiotami administracji publicznej

Pełny opis:

Geneza administracji i jej rodzaje,

podstawowe pojęcia narzędzia prawa administracyjnego – takie jak stosunek administracyjnoprawny i sytuacja administracyjnoprawna, publiczne prawa podmiotowe, interes w prawie administracyjnym,

aksjologia prawa administracyjnego – podstawowe pojęcia takie jak godność, wolność, sprawiedliwość, równość czy solidarność; Zasady prawa administracyjnego mające zakotwiczenie w Konstytucji oraz w przepisach prawa administracyjnego;

źródła prawa administracyjnego – podstawowe pojęcia, stanowione źródła prawa takie jak konstytucja, ustawa, umowy międzynarodowe, rozporządzenie, akty prawa miejscowego. Swoiste źródła prawa administracyjnego.

organizacja administracji publicznej a w szczególności podstawowe pojęcia takie jak organ administracji publicznej, podmiot administrujący, centralizacja i decentralizacja, koncentracja i dekoncentracja, pojęcie urzędu, pojęcie kompetencji; administracja rządowa – centralna i terenowa oraz administracja samorządowa – gmina, powiat, województwo samorządowe kolegium odwoławcze, regionalna izba obrachunkowa, organizacje społeczne, zakład administracyjny;

podział terytorialny kraju;

Prawne formy działania administracji publicznej: akt administracyjny, umowa administracyjna, porozumienie, ugoda, milczenie administracji;

Kontrola i nadzór w administracji publicznej – pojęcia z tego zakresu, rodzaje kontroli, w tym sądowa kontrola administracji, państwowa kontrola administracji

Literatura:

Literatura podstawowa:

J. Zimmermann. Prawo administracyjne. Warszawa 2020 r.

Prawo administracyjne. Pod red. J. Jagielski, M. Wierzbowski. Warszawa 2019 r,

Literatura uzupełniająca:

Prawo administracyjne. Red. nauk. M. Zdyb, J. Stelmasiak. Warszawa 2020 r.

Efekty uczenia się:

Wiedza:

K_W01 W pogłębionym stopniu teorie naukowe właściwe dla kierunku studiów oraz kierunki ich rozwoju, a także zaawansowaną metodologię badań.

K_W04 Zna rodzaje więzi społecznych odpowiadające dziedzinom nauki i dyscyplinom naukowym, właściwym dla studiowanego kierunku studiów oraz zna rządzące nimi prawidłowości.

K_W06 Zna w sposób pogłębiony wpływ i ryzyko zjawisk społecznych i gospodarczych na funkcjonowanie społeczeństwa, organów publicznych i instytucji , ich wzajemne relacje i współzależności.

K_W08 W pogłębiony sposób objaśnia reguły zarządzania i administrowania.

K_W09 Zna szczegółową budowę i podstawy funkcjonowania aparatu administracyjnego w różnych obszarach bezpieczeństwa.

K_W10 Zna szczegółowe zasady projektowania i przeprowadzania modyfikacji w zakresie tworzenia aktów administracyjnych funkcjonujących w ramach struktur bezpieczeństwa wewnętrznego.

Umiejętności:

K_U01 Potrafi dokonać pogłębionej wykładni przepisów i subsumcji, jak i złożonego wyszukiwania, analizy, oceny, selekcji, interpretacji informacji, zasad, źródeł wiedzy pozyskanych w trakcie procesu kształcenia.

K_U02 Posiada umiejętność rozbudowanego, samodzielnego zdobywania, wykorzystywania oraz pogłębiania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa oraz powiązanych z nim dziedzin w celu analizowania i interpretowania problemów i zjawisk poruszanych w trakcie toku studiów.

K_U03 Złożone, praktyczne wykorzystywanie nabytej wiedzy w celu dokonania pogłębionej analizy motywów, zachowań, działań, formułowaniu hipotez oraz zapobieganiu zjawiskom i zdarzeniom występującym w kontekście działalności podmiotów zaangażowanych w proces kreacji i funkcjonowania idei administracji publicznej oraz dziedzin pokrewnych.

K_U04 Samodzielnie posługuje się literaturą o charakterze dogmatycznym, bazami danych, stadiami praktycznego przypadku.

K_U06 Posiada umiejętność spójnych, logicznych, merytorycznych wypowiedzi w mowie i piśmie dotyczące zagadnień z dziedziny administracji publicznej z wykorzystaniem rozbudowanej wiedzy teoretyczno-praktycznej również w powiązaniu i odniesieniu do innych dyscyplin nauki.

K_U09 Posiada rozszerzoną umiejętność oceny przydatności, wykorzystania metod, procedur, praktyk w kontekście realizacji zadań z szeroko postrzeganej dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego.

K_U10 Posługuje się złożoną i rozbudowaną wiedzą w celu analizowania, interpretowania i projektowania złożonych strategii działań odnoszących się do problematyki związanej z funkcjonowaniem organów administracji bezpieczeństwa wewnętrznego, generowanie rozwiązań problemów, prognozowanie ich przebiegu, rozwiązania, przewidywania skutków planowanych i podejmowanych działań.

K_U11 Potrafi kreować sposoby i metody samodzielnego uczenia się.

Kompetencje społeczne:

K_K01 Student ma świadomość swojej wiedzy i umiejętności, przekonania o potrzebie ciągłego dokształcania się rozwoju zawodowego, wyznaczanie kierunków własnego rozwoju i kształcenia

K_K03 Ma gotowość do podejmowania nowych wyzwań zawodowych, pogłębione wykazywanie aktywności, trudu, wytrwałości w realizacji indywidualnych i zespołowych działań w dziedzinie

administracji publicznej, wykazywanie odpowiedzialności przed współpracownikami i innymi członkami społeczeństwa.

K_K04 Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu.

K_K05 Ma pogłębioną zdolność do dostrzegania i formułowania problemów merytorycznych, etycznych, społecznych związanych z własną i cudzą pracą, poszukiwanie optymalnych rozwiązań, zdolność do występowania w imieniu i na rzecz podmiotów publicznych, osób trzecich.

Metody i kryteria oceniania:

Sposób zaliczenia: zaliczenie z oceną

Forma zaliczenia wykładu: mieszana

Metody dydaktyczne: wykład tradycyjny, rozwiązywanie zadań, dyskusje

Ćwiczenia

Uczestniczy w analizie poszczególnych instytucji prawa administracyjnego.

Ustne zaliczenie przedmiotu sprowadzające się do udzielenia odpowiedzi na zadane pytania.

Wykład

Student w formie pisemnej udziela odpowiedzi na 5 - 7 pytań przygotowanych z zestawu pytań udostępnionych wszystkim studentom.

Uzyskanie oceny pozytywnej wymaga uzyskania 50% przewidzianych punktów.

100% - 90% możliwych punktów ocena bardzo dobra

90% - 80% możliwych punktów ocena dobry plus

66% - 80% możliwych punktów ocena dobra

60%- 65% dostateczny plus

50%- 60% możliwych punktów ocena dostateczny

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Opolski.
pl. Kopernika 11a, 45-040 Opole https://uni.opole.pl kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.2.0-www6-8 (2025-07-09)