Uniwersytet Opolski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Kontrola administracji publicznej

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 9.7-KAP
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Kontrola administracji publicznej
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

monograficzne
nieobowiazkowe

Skrócony opis:

Przedmiot poświęcony jest kontroli administracji rządowej, poruszone są zagadnienia związane z istotą kontroli w administracji i wymogami związanymi z prawidłowym jej przebiegiem Przedstawione zostaną rodzaje, cele i zasady postępowania kontrolnego, a także podmioty tego postępowania. W ramach prezentacji postępowania kontrolnego omówione będą poszczególne etapy tego postępowania od wszczęcia poprzez postępowanie dowodowe a skończywszy na rozstrzygnięciach podejmowanych w następstwie przeprowadzonej kontroli. Przedstawione zostanie postępowanie odwoławcze w ramach postępowania kontrolnego.

Pełny opis:

W ramach przedmiotowego wykładu przedstawione zostaną problemy związane z postępowaniem kontrolnym przeprowadzanym w ramach administracji rządowej. Poruszone zostaną zagadnienia związane z pojęciem kontroli oraz pojęć związanych z pojęciem kontroli. Dokonane zostanie rozróżnienie między kontrolą a nadzorem. Przedstawione zostaną kryteria kontroli oraz jej rodzaje. Odrębnym zakresem zainteresowania będą cele kontroli. Poruszone zostaną zagadnienia odnoszące się do pojęcia kontrolnego stosunku administracyjnoprawnego. Szczególna uwaga zwrócona będzie na zasady postępowania kontrolnego, a w szczególności zasada legalności czy prawdy obiektywnej a także planowania kontroli. Przedmiotem pogłębionej analizy uczynione zostaną podmioty postępowania kontrolnego, a zatem organu kontrolującego i podmiotu kontrolowanego. W kontekście organu kontrolującego omówione będą zagadnienia związane z właściwością tego organu, gwarancjami bezstronności przeprowadzanej kontroli, czyli wyłączenie obligatoryjne i fakultatywne pracownika przeprowadzającego kontrolę. Przedstawiona zostanie pozycja prawna podmiotu kontrolowane i przysługujące mu uprawnienia w ramach tego postępowania. Dopełnieniem tej części rozważań będzie prezentacja uczestników postępowania kontrolnego. Istotną częścią wykładu będzie przedstawienie poszczególnych etapów postępowania kontrolnego począwszy od prezentacji zagadnień związanych z planowaniem kontroli i wyłanianiem kontrolera czy zespołu kontrolerów, poprzez wszczęcie takiego postępowania, a następnie pogłębiona analiza postępowania dowodowego prowadzonego w ramach tego postępowania. Zwieńczeniem tej części będzie analiza rozstrzygnięć podejmowanych w następstwie przeprowadzonej kontroli. Końcowa część wykładu poświęcona zostanie zagadnieniom związanym z postępowaniem odwoławczym w ramach postępowania kontrolnego i podejmowane w tym zakresie rozstrzygnięcia.

Literatura:

Ustawa z 6 września 2011 r. o kontroli w administracji rządowe (Dz. U. z 2011 r. Nr 185, poz. 1092)

Jacek jagielski. Kontrola administracji publicznej. Warszawa 2014 r.

Efekty uczenia się:

Efektem kształcenia jest zdobycie przez studenta poszerzonej wiedzy na temat postępowania kontrolnego w administracji z możliwością nabycia umiejętności w zakresie sporządzania pism przydatnych w ramach postępowania kontrolnego.

Metody i kryteria oceniania:

Student obowiązany jest wykazać się wiedzą w zakresie objętym przedmiotem wykładu. Jego wiedza jest sprawdzana w formie pracy pisemnej, w której udziela on odpowiedzi na szereg pytań związanych z przedmiotem poruszanym w trakcie wykładu.

Praktyki zawodowe:

Student nie odbywa w ramach tego przedmiotu praktyk zawodowych

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Opolski.
pl. Kopernika 11a, 45-040 Opole https://uni.opole.pl kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-5 (2024-09-13)